Chiusa (Klausen)

Každého, kdo míří po rakouské dálnici z Innsbrucku směrem jižním, upoutá po pravé straně mezi Brixenem a Bolzanem zdaleka viditelná vyvýšenina s několika kostelními věžičkami. Je to klášter Säben (Sabiona) nad městečkem Chiusa neboli Klausen. Nepřehlédnutelné skalisko bylo díky své strategické pozici obýváno již v době kamenné.  Po rozpadu Římské říše a invazi barbarů sloužilo místo jako útočiště křesťanů. Od 6. do 10. století byl Säben důležitým biskupským sídlem, později přesunutým do Brixenu. Na místě někdejší románské osady dnes stojí ženský benediktinský klášter. Dostanete se k němu z městečka pěšky po poutní křížové cestě přibližně za půl hodiny. Cesta sice vede vinicemi, ale stoupání je pěkně strmé. Ovšem celé místo a nádherný výhled na údolí Eisecktal (Valle Isarco) rozhodně stojí za to! Na tzv. Svaté hoře, patřící k nejstarším poutním místům Tyrolska, najdete již zmíněný klášter a hned tři svatostánky - kostel Panny Marie spolu s mariánskou kaplí, opatský kostel a zcela nahoře kostel Sv. Kříže.

Půvabnému Klausenu-Chiuse se také někdy říká "město umělců", však v něm v 19. století žilo množství malířů a sochařů. Kdysi tu pobýval také Albrecht Dürrer a někde tady se možná narodil i proslulý středověký trubadúr Walther von der Vogelweide.
Okolí obklopují vinice a kaštanové háje, na podzim se tu dokonce konají tzv. Eisacktalské kaštanové týdny. A v blízké vesnici Villanders si můžete prohlédnout historický stříbrný důl.
Technická poznámka: ač jste stále v Alpách, nacházíte se již v Itálii, takže nezapomeňte - polední pauzy do 15. 30 hod...