Pozimní zahrady podhradní

Kolowratská, Malá a Velká Pálffyovská, Ledeburská, Malá a Velká Fürstenberská. Tak to je výčet úžasného komplexu barokních „podhradních zahrad“ – nepočítány samozřejmě Valdštejnská a Vrtbovská, ležící stranou.

Jestlipak si ještě někdo pamatuje, jak vypadaly za socialistické éry? Tedy samozřejmě pokud měl to štěstí a podařilo se mu proniknout či alespoň nahlédnout dovnitř... Dnes by je skutečně nepoznal.
Určitě využijte posledních krásných podzimních dnů (pozor, otevřeno pouze do konce října!) a budete-li mít cestu okolo, zajděte si na romantickou procházku. Červené listí na barokních zdech, pozdní víno na vinicích a padající kaštany – kdo by odolal?

Výhodná je nevelká vzdálenost od stanice metra Malostranská, jen nově zpřístupněná Velká Fürstenberská není propojena s ostatními, takže je buď nutno se vrátit, či vyjít nahoru a ocitnout se u Zámeckých schodů. Osobně se mi ale zdá krásnějším vedlejší komplex zahrad, z nichž je ostatně také možno projít vzhůru ke Hradu (nicméně musím se přiznat, že jsem tak ještě neučinila, zcela mě nadchly procházky po částech podhradních).. Bohužel vstupné není nejlevnější (100 Kč), zato tu můžete strávit třeba celý den. Ale stojí to za to!
Musím se přiznat, že mám poněkud zmatek v tom, která zahrada je která. Kdo by se rád informoval trochu podrobněji, může nahlédnout třeba sem nebo přímo na stránky palácových zahrad.Fürstenberská zahradaPro srovnání - zahrady v létě